Akių ištyrimas – tai daugiau nei regos korekcija

Jūsų akys – langas į bendrą sveikatą

Jūsų akys pasako apie Jūsų sveikatą žymiai daugiau nei tik tai, ar Jūsų rega aštri ar ne. Tai langas, pro kurį Jūsų gydytojas pamatys bendrą Jūsų sveikatos būklę.

Joks kitas kūno organas negali taip lengvai parodyti Jūsų venų ir arterijų būklės – tik akys. Kadangi Jūsų kraujo indus veikia daugybė metabolinių nukrypimų nuo normos, Jūsų akys gali būti raktas į ankstyvą šių ligų diagnostiką. Jūsų akyse gydytojas gali pamatyti ankstyvus ligų, galinčių paveikti ir Jūsų regėjimą, požymius. Štai kodėl svarbu reguliariai tikrintis akis net jei nesiskundžiate regos sutrikimais.

Jūsų akys pasakoja istoriją, kurią interpretuoti gali tik Jūsų gydytojas.

 

 

 

 

 

 

Akių ištyrimo metu Jūsų gydytojas ieškos šių požymių:

Galvos skausmas

Galvos skausmo priežastis ne visada susijusi su išoriniais faktoriais, tokiais kaip jautrumas oro sąlygų pokyčiams. Galvos skausmus, ypač akių ir kaktos srityje, gali sukelti rimtos ligos. Ligų kategorija gali būti labai plati, t.y. nuo sinusų uždegimo, nenustatyto auglio ar glaukomos1) iki funkcinių akių raumenų sutrikimų, sukeliančių žvairumą2). Taip pabrėžiama galvos skausmo diagnozavimo ir gydymo svarba. Akių priežiūros specialistas ieškos šių požymių įprastos akių patikros metu.
1) Glaukoma: aukštas spaudimas Jūsų akies viduje
2) Žvairumas: akys nėra tiesioje linijoje

Hipertenzija (aukštas kraujospūdis)
Vienas iš pirmųjų požymių, galinčių įspėti apie aukštą kraujospūdį, yra neįprasti ir siauri kraujo indai. Štai kodėl akių gydytojo atlikta akių apžiūra apima ne tik regėjimo sutrikimų ištyrimą, bet yra ir prevencinė hipertenzijos patikra.

Diabetas
Kartais Jums karšta ir jaučiate troškulį, laikinai susilpnėja regėjimas, netenkate ar priaugate svorio – vadinasi, kažkas negerai. Tinklainė gali papasakoti gydytojui Jūsų istoriją. Mažos apskritos tinklainėje kraujuojančios vietos ar nuosėdos, vadinamos „minkštos medvilnės vilnos“ nuosėdomis, gali būti diabeto požymis. Per dieną kintanti rega priklausomai nuo cukraus lygio kraujyje kaitos gali būti kitas diabeto požymis. Apsilankykite pas savo akių gydytoją ir išsiaiškinkite.

Insultas
Jei skundžiatės aukštu kraujospūdžiu, turite būti tikri, kad Jūsų gydymas apima visus dienos kraujospūdžio pakilimus. Tinklainė suteikia svarbios informacijos. Dėl to gydytojas gali nuspręsti, ar turėtumėte ypač atidžiai stebėti savo sveikatos būklę, atsižvelgiant į insulto riziką. Akies ištyrimo metu galima aptikti tipiškus siaurus tam tikros formos tinklainės indus, todėl, duodamas tinkamą patarimą, Jūsų gydytojas gali sumažinti insulto riziką.

Didelis cholesterolio kiekis
Jūs mėgstate gerai pavalgyti – o kas nemėgsta? Bet kaip Jūsų lipidų profilis? Akių patikros metu gydytojas tuojau aptiks Jūsų praeities „nuodėmes“. Lipidai iš tikrųjų prilimpa prie tinklainės indų ir pakeis tinklainės struktūrą. Lipidų nusėdimo sukelta kraujo indų sklerozė1) ir užakimas gali sąlygoti aukštą kraujospūdį, širdies ligas ir insultą. Ankstyvas didelio cholesterolio kiekio nustatymas leis Jums apsisaugoti nuo šių ligų ir pailgins Jūsų gyvenimo trukmę.

1) Sklerozė: Bet kuris patologinis audinio sukietėjimas ir sustorėjimas

 

Daugybinė sklerozė

Dvejinimasis akyse, regėjimo lauko praradimas ir nekoordinuoti ar nevalingi akių judesiai gali būti ankstyvi daugybinės sklerozės požymiai. Žinoma, akių ištyrimas negali pakeisti bendrosios praktikos gydytojo ar specialisto atliekamos kruopščios apžiūros. Vis dėlto, akys gali daug pasakyti apie Jūsų sveikatos būklę.

 

Jūsų akys ir dažniausios jų ligos

Susirgimo pastebėjimas prieš Jums jį pamatant.
Akis yra jautri savo ligoms. Daugelis jų turi minimalių su jomis susijusių simptomų, kurie gali sąlygoti daugybę susirgimų nuo migloto vaizdo iki aklumo. Jūs pats turite prisiimti atsakomybę už savo akis – turite įnešti savo indėlį.

Kartą per dieną atlikite paprastą akių patikrą, tiesiog paklausdami savęs:
Ar mano akys jaučiasi gerai?
Ar mano akys atrodo gerai?
Ar aš gerai matau?

Jei į vieną iš šių klausimų atsakėte „ne“, turėtumėte apsilankyti pas savo akių gydytoją. Jūsų akių priežiūros specialisto atliekamos įprastos apžiūros yra neskausmingos ir dažnai neinvazinės.

Dažniausios akių ligos:

Glaukoma

Esant spaudimui
Akiai nesugebant reguliuoti savo vidinio slėgio, glaukoma sąlygoja didelį slėgį akies viduje. Pavojus yra tame, kad Jūs jo nejaučiate, kol būna per vėlu. Jūsų akis yra nuolat slegiama ir slėgis lėtai kyla, Jums to nepastebint. Glaukoma yra viena iš geriausiai ištyrinėtų akių ligų, bet ji vis dar yra ir viena pavojingiausių. Štai kodėl ankstyvas nustatymas yra toks lemiamas, kad išvengtumėte regėjimo praradimo.

Negydoma glaukoma sąlygoja aklumą dėl regos nervo atrofijos1), kurią sukelia regos nervo spaudimas dėl didelio slėgio akies viduje. Glaukomos gydymas svyruoja nuo paprasto akių lašų naudojimo ankstyvoje stadijoje iki gydymo lazeriu ir galiausiai operacijos sunkiais atvejais. Privalote žinoti, kad pažeisto nervo negalima atstatyti. Tačiau sveikus nervus galima apsaugoti. Įprasta glaukomos prevencija (kartą per metus) pas savo akių gydytoją yra vienas iš PRIVALOMŲ DALYKŲ kiekvienam, kuris rūpinasi savo sveikata. Tai neskausminga – Jūs tik turite tai atlikti.
1) Degeneracija

Katarakta

Miglotas vaizdas
Bėgant laikui, natūralus akies lęšiukas, vadinamas „akies lęšiuku“, tampa miglotas ar apsiblausęs. Kai kuriais atvejais genetinis polinkis gali sąlygoti kataraktą ir jaunesniame amžiuje. Tai labai įprastas ir progresuojantis procesas, kurį anksčiau ar vėliau patirs kiekvienas. Jei Jums išsivysto katarakta, Jūs tik suprantate, kad regėjimas tampa miglotas, padidėja akinantis spindėjimas ir tampa nepatogu vairuoti naktį.

Šiuo atveju natūralų akies lęšiuką reikia pašalinti ir pakeisti jį sintetiniu, iš plastiko pagamintu lęšiuku. Ši operacija yra viena dažniausiai atliekamų operacijų visame pasaulyje. Kataraktos atžvilgiu, svarbu žinoti, kad ultravioletinių spindulių poveikis pagreitina kataraktos vystymąsi. Štai kodėl apsauga nuo ultravioletinių spindulių, naudojant akinius ar kontaktinius lęšius1), yra labai svarbi. Bet būkite atsargūs: miglotą vaizdą sąlygoja ne tik apsiblausę akies lęšiukai.

Jei skundžiatės miglotu vaizdu, apsilankykite pas savo akių priežiūros specialistą ir išsiaiškinkite.

1) Ultravioletinius spindulius absorbuojantys lęšiai nepakeičia ultravioletinių spindulių nepraleidžiančių akinių nuo saulės, kadangi jie visiškai nepadengia akies ir aplinkinės vietos.

Pasidalykite savo žiniomis.
Jei, perskaitę šį straipsni, turite gerą progą, kad tuo, ką sužinojote, pasinaudotų ir Jūsų šeimos narys ar draugas. Taigi skleiskite žodį žmonėms, kurie Jums rūpi. Jie to verti.